utorok, septembra 01, 2009

Deň goroda...

„Každý má narodeniny. Aj mestá. To naše nevieme presne, kedy vzniklo. Tak sa na radnici rozhodli, že narodeniny nášho mesta sa budú oslavovať vždy 29. augusta. Je to tak už dlho...“
(takto mi odpovedala na otázku, čo sa vlastne v Deň goroda oslavuje, Jelena).

29. august. Ráno mračná. Postupne sa však tepelná krivka dvíha a oblaky ustupujú blankytnému nebu.
Na poludnie to „vypuklo“:
1. Na ihrisku pri rieke – za mohutného povzbudzovania divákov – si zahrali priateľský futbalový zápas tímy Volkswagen Grup Rus a mestského zastupiteľstva Kaluga. Skončilo to remízou 1:1. Roztlieskavačky vo farbách VW pri strelenom góle prejavovali neviazanú radosť.


2. Do vzduchu vyleteli stovky balónov a potom sa hlavnou ulicou, vyzdobenou a olemovanou tlieskajúcimi divákmi, dve hodiny rinul pestrý sprievod (trochu mi to pripomenulo naše voľakedajšie prvé máje, bolo to však zjavne spontánnejšie a emocionálnejšie – nepripomínal sa žiadny uvedomelý sviatok, išlo o narodeniny mesta). Tanečné skupiny z neho „vhopkali“ na veľkú tribúnu pod umelou dúhou a predvádzali najlepšie kreácie zo svojich tohtoročných repertoárov. Samozrejme za obrovského potlesku a výkrikov uznania všetkých prizerajúcich sa.

3. Vo veľkom parku pri rieke pestrá paleta hudby, tanca, hovoreného slova... a veľa predajných stánkov so všetkým možným (pripomínali hody či jarmok). Bohatý sortiment občerstvenia, sladkostí... No a neodmysliteľné kolotoče...

4. V podvečer sme sa išli prezliecť do relatívne teplejšieho. Predsa len už leto končí a večery sú chladné. Desaťtisíce ľudí už za tmy – so zatajeným dychom sledovali laserovú šou (show), ktorá popri bizarných nápaditých obrazcoch neprehliadnuteľne vnárala do povedomia divákov sponzora kompletných tohtoročných narodenín Kalugy - Volkswagen Grup Rus. Všetko v 3D podobe (známe 3D okuliare však nebolo treba).
5. Záverečný ohňostroj sprevádzali obdivné vzdychy a potlesk emóciami nabitého davu.
6. Po ohňostroji sa na trávniku okolo tribúny spontánne „džemovalo“ pri neutíchajúcej hudbe, ktorá znela z reproduktorov do neskorej noci (lepšie povedané do skorého rána).
7. Dopoludnie nasledujúceho dňa bolo opäť zaliate slnkom. Mesto i park pri rieke boli čisté, po tribúnach ani stopy. Upratovacie čaty a technici určite pracovali celú noc.

Kalužania sú hrdí na svoje mesto. V deň jeho „narodenín“ to dali najavo s obrovskými pozitívnymi emóciami. Emóciami, ktoré vtiahli do oslavnej atmosféry každého, kto v Deň goroda v Kaluge bol...

8 komentárov:

mia povedal(a)...

myslim, ze je v podstate jedno, co sa oslavuje, ci sa jedna o sviatok uvedomely, alebo narodeniny mesta, alebo... a pod.
Sympaticke a potesujuce na tychto oslavach je to, ze uz nie su prikazane a ludia sa pridu zabavit a oslavovat, lebo sa chcu postretavat, lebo to oni sami chcu..
Zaujimava reportaz, Silvia

Silviah povedal(a)...

Máš pravdu, mia.
A ďakujem. :-)

Jana povedal(a)...

Silvi, opísala si to živo, pekne, človek čítajúc tvoje slová a hľadiac na fotky má pocit, že sa tam sám na chvíľu ocitol. Verím, že to bol príjemný zážitok,dík za jeho sprostredkovanie aj nám....

Silviah povedal(a)...

:-)
Rado sa stalo...
Bol to naozaj príjemný deň.

Jana povedal(a)...

verím, jeho atmosféru cítiť z fotografií, kotrými si písmenká premenila na zážitok.

germa povedal(a)...

pekné spestrenie tvojho "vyhnanstva" ;)

Anonymný povedal(a)...

ja so sa tej slavnosti gorodu zucastnil a bolo to super....

Anonymný povedal(a)...

a ak sa smiem spytat, co tam robite Silviah????? ja som mal tu cest a stravil som tam pol roka