nedeľa, decembra 06, 2009

Mikuláš v Kaluge...

Prituhlo. Od rána s drobunkým snehom poletoval vzduchom aj mráz. Zima sa tento rok nechala do Kalugy priviezť Mikulášom.
V škole, kde v jednom krídle majú svoj „domov“ nemecké deti, sa v jedálni dnes popoludní „prázdnoval“ pre tieto končiny nevídaný „prázdnik“. Sv. Mikuláš.
Super myšlienka ochotných mám, perfektná spolupráca rusko-nemeckého pedagogického zboru (aj vďaka fantastickej riaditeľke školy), napäté očakávanie nového ruskými žiačikmi na jednej a nedočkavá radosť nemeckých „prvostupniarikov“ na druhej strane. Tak možno charakterizovať dianie pred samotným sviatočným popoludním.

Vystúpenia ruských detí v nemčine, nemeckých v ruštine a spoločná „V lesu radilas joločka“ chytali za srdce.
Potom prišiel Mikuláš. Vrece a košík naplnené vrchovato sladkosťami sa čoskoro vyprázdnili. Balíčky si však všetci šetrili. Nemecké mamy totiž na tento deň napiekli koláče od výmyslu sveta. K tomu dobrý čajík a pre dospelých kávička. A aby jedlo ubiehalo, mamy – jedna v nemčine, druhá v ruštine – porozprávali, ako to s tým Mikulášom vlastne bolo a je.

Príjemné popoludnie, z ktorého si všetci – deti, učitelia i rodičia – odniesli pocit ľudskej spolupatričnosti a nové priateľstvá.

8 komentárov:

Jana povedal(a)...

Ahoooooj Silvi, keby si len vedela koľkokrát zbehnem na Tvoj blog... a nič. A teraz som mikulášsky príspevok "prepásla". Takže ty už "zimuješ". Milá akcia, zaviala ku mne zimu aj teplo... Dúfam, že aj tebe Mikuláš, ded maroz, hihi...čosi priniesol.

wabt povedal(a)...

Trochu trpký pocit z toho prerodu od Deda k Mikulášovi..... :)

legenda za legendu

Silviah povedal(a)...

Janka, to vieš, že áno. Kopu sladkostí (vzhľadom k môjmu rozumnému stravovaniu sa som ich skoro všetky rozdala ďalej). :-)

Wabt, prečo trpký? Náhodou to bolo príma. :-)

wabt povedal(a)...

prima akcia nevylučuje zamyslenie z nadhľadu :)

Jana povedal(a)...

Silvi, chcela by som mať Tvoju pevnú vôľu a silu rozumne sa stravovať!!! pozdravujem!!!

wschody słońca povedal(a)...

Prajem Vam Pekne a Krasne Sviatky Vianocne! To je velmi zaujimavy blog! :-)

wschody słońca povedal(a)...

Pekne a Spokojne chcel som napisat :-) i "zaujimavy a krasny blog" :-)

Silviah povedal(a)...

Oj, ďakujem! :-)