utorok, októbra 30, 2007

Hazardní hráči...

Ranná špička, nekonečné rady pred kruhovým objazdom a hustý sled áut v ňom. Autá z pravého výjazdu často hrajú vabank, najmä tie veľké. A v závere ich "herného hazardu" je prechod pre chodcov. Zázrak, že dodnes sa tam nič vážne nestalo! Blížim sa k "zebre" a spomaľujem - vidím dve chodkyne. Dievčatko a staršiu ženu. Sú v strede cesty, keď takmer stuhnem. Veľký tirák - využijúc moje spomalenie -  namiesto rovnakej reakcie pridal v snahe predbehnúť ma sprava a vpáliť na hlavnú predomnou. Neviem, akým zázrakom tie dve stihli uniknúť rútiacej sa príšere, ale, chvalabohu, podarilo sa im to. Nezvyknem vytrubovať za volantom, no v momente, keď som ich uvidela v bezpečí na chodníku, v šoku ale i z úľavy, že sa nič nestalo a v návale zúrivosti nad toľkou bezohľadnosťou som stlačila klaksón. Cynik za volantom si to pravdepodobne ani nevšimol. Možno si v "pretekárskom nasadení" nevšimol ani chodkyne na ceste. Myslím,  že kým nebudú vybudované obchvaty okolo nášho mesta a obrovské kamióny s hazardérmi za volantom budú prechádzať centrom, neškodilo by zabezpečiť hliadky dopravnej polície na všetkých komplikovaných miestach. A možno na dvoch najpreťaženejších križovatkách vypnúť semafory (aj tak sa takmer míňajú účinku) a dopravu riadiť.

17 komentárov:

Lilith povedal(a)...

Uff ... tiez sa na tym zamyslam ked idem po meste.
A to bud este rada ze nevies kolki soferi su fetaci ... (info z prvej ruky)

Silviah povedal(a)...

lil, to ani nehovor!

murphy povedal(a)...

jaj, silvi, ani mi nehovor!
Ja bývam v centre a medzi naším domom a školou môjho syna je štvorprúdovka - hlavný dopravný uzol. Stĺpiky, reťaze, zebry svietia, jak keby ich každú noc maľovali. A každý deň tam uskakujú ľudia, prebiehajúci od jedného spoja k druhému na druhej strane cesty, ako srnky pomedzi autá. Najhoršie je, že denne tadiaľ chodia deti do neďalekej školy. Klasika... jedno auto zastaví a v druhom pruhu idiot ešte pridá. Syna som naučila, aj keď mu auto dá prednosť, že má ešte pre istotu v hlbokom predklone nakuknuť, či naozaj môže prejsť.
Nikdy nezabudnem, keď som na vlastné oči videla, ako presne takto jeden chlapík zrazil ženu, tá ostala ležať pri na kraji cesty a pri nej stálo s hrôzou v očiach jej dieťa. Nechápalo, zostalo v šoku a potom spustilo srdcervúci plač...
Ten šofér sa držal za hlavu, niečo nesúvisle bľanotal a výrazne sa tackal ...
P.S. Policajti hladkujú pri prechode výlučne raz do roka - 1.9.

Silviah povedal(a)...

veru, murphy, je to bieda hierarchie hodnôt...

germa povedal(a)...

toto sú pre mňa horory prvej triedy, brrrrrrrrr.

wabt povedal(a)...
Tento komentár bol odstránený autorom.
Silviah povedal(a)...

wabt, presne tak mám nastavené

falosnica povedal(a)...

jezis, centrum a zacpy,,ani nehovorte..v poslednej dobe pokazde ked dakde cestujem, ma stretne havarka a nikde sa nedostanem..a k tomu ti arogantni vodici...

Marcus povedal(a)...

Túto situáciu poznám veľmi dobre.
Ibaže sa neskončila tak ako v tvojom článočku. Prechod dva pruhy , vozidlo v pravom vidiac na prechode chodcov zastaví no a v pravom rýchlosťou 97 km/hod potúžený 1,78 promile alkoholu sa rútí 23-ročný mladík a zráža moju svokru. Po 35m zastaví a jeho prvé slová sú :,, Odpracte babu, zababrala mi auto" 38 zlomenín sa ťažko dá prežiť.

Silviah povedal(a)...

marcus, zle je človeku čolen si to predstaviť...

Lev bez hrivy povedal(a)...

Otazka k podmienkam: to mate kruhac s dvomi pruhmi? Take neznasam...

Silviah povedal(a)...

lev, s jedným hlavným. Ten druhý je len príjazdový a súčasne výjazdový a v podstate kruháč míňa sprava, pričom z neho treba dať prednosť (teda z toho míňajúceho pruhu, nie z kruhového objazdu).

Lev bez hrivy povedal(a)...

Aha, jasne... takze pointa nie je v kruhaci, ale v zastavovani pred prechodom pre chodcov, ked uz vozidla v inom pruhu zastali. To sa casto nerespektuje, fakt.

Ale okrem toho je to v tomto pripade aj trochu chyba projektanta kruhaca, ze da prechod tesne za vyjazd, to je tiez casty jav.

femma povedal(a)...

vidím,že sa tu veselo diskutuje... neviem síce o čom sa to bavíte
/ silviah,lev/, ale nevadí, hlavne že aspoň na jednom blogu je živo:-))

silvi, asi by bolo treba ten klaksón stláčať oveľa častejšie, aby sa tí cynici konečne zobudili!!

Silviah povedal(a)...

germa, :-)
femma, niekedy to zaberie, ale nie často...
dnes som ráno prechádzala jednou z najzaťaženejších križovatiek a podobný hazardér (tentoraz však za volantom osobného autat) v snahe za každú cenu sa vtlačiť na cestu spôsobil reťazovú haváriu (4 autá). Zácpa sa zmenila na "oberzácpu" a nedočkavý "akrobat" sa doponáhľal. A namiesto jedného dopravného policajta, ktorý by riadil precpanú križovatku tam potom stepovali pri vyšetrovaní štyria + hasičské nehodové auto.
:(

Silviah povedal(a)...

levík, on vchádzal do môjho pruhu a namiesto dania prednosti využil moje spomalenie a vyrazil vpred. Takže porušil minimálne dva predpisy: nedal prednosť v jazde a vošiel na prechod, keď na ňom boli chodci.
S tými zebrami máš pravdu - bývajú často na veľmi nevhodných miestach - ohrozuje to chodcov a zbytočne spomaľuje dopravu (a v špičke zvyšuje trvanie zácpy).

femma povedal(a)...

silvi, keby aspoň spravodlivosť fungovala stopercentne, ale obyčajne tomu, kto spôsobí nehodu, sa nič nestane... doplácajú nevinní ...