sobota, apríla 29, 2006

Báseň žije svoj vlastný život

- to nie je moja myšlienka. Len sa mi veľmi páči a prečítala som si ju v jednej z replík v diskusii u ostrovanky.
Skúmať hlbiny je čosi ako moje relaxné a poznávacie hobby (juj, to je ale slovné spojenie!). Čo dokážem nájsť (resp. moja fantázia) v hĺbke tej múdrej metafory, ktorou som si dovolila označiť tento článok?
Jednoduché konštatovanie: "Je to pravda.", asi vystihuje prirodzenú realitu.
Prečítala som jednu z mnohých krásnych básní (u ostrovanky). Akosi nešlo reagovať bežnými slovami (niekedy nestačia ani najobratnejšie kombinácie). Myseľ však začala rodiť verše - namôjdušu, tuším ešte nikdy sa mi neukladali do takej zložitej rytmickej formy. To asi preto, že boli odozvou čítania zložitého zápasu duše so snom a realitou, s túžbou a jej unikajúcim naplnením. (Myslím, že teraz som trochu poplietla každého, čo číta tieto riadky. Odporúčam prečítať pri nepochopení viackrát.:-) Píšem totiž, ako mi myšlienky prúdia a nestíham ich chvíľami kontrolovať. Keby som ich však opravila, už by to nebolo ono.)
Ostrovanka mi napísala, že tie verše by mali byť aj v mojom blogu. Vznikli však ako reakcia na jej báseň. Inak by som ich vôbec nenapísala, odpovedala som. A ostrovanka mi vtedy v replike poslala tú peknú metaforu: BÁSEŇ ŽIJE SVOJ VLASTNÝ ŽIVOT.
Má pravdu. Ak sa objaví samostatne, bez akéhokoľvek iného kontextu, každý, kto ju číta, v nej môže objaviť šíravu nezastaviteľných rôznorodých myšlienok (ako chce a ako mu to jeho aktuálne citové rozpoloženie dovoľuje).
Ostrovanka, vďaka za tú metaforu. Báseň pridávam na Tvoju radu do svojho blogu. A venujem ju Tebe (ak dovolíš).

8 komentárov:

Marián Križovenský povedal(a)...

Páči sa mi Tvoja myšlienka, že verše "boli odozvou čítania zložitého zápasu duše so snom a realitou". Už táto samotná veta je silnou motiváciou!

Silviah povedal(a)...

Motivácia je mocné slovo. Možno raz nechám letieť fantáziou jeho nekonečné podoby.

et007 povedal(a)...

Silvia, že báseň (a nielen ona) žije svoj vlastný život je aj moja myšlienka.

Silviah povedal(a)...

A čo teraz? :-)

os povedal(a)...

takže aj tu jedno ďakujem :)

et007 povedal(a)...

silvia, teraz už nič.

mia povedal(a)...

silvia, ja by som si dovolila poznamenať, že báseň žije toľko rôznorodých životov, koľko rôznorodých ľudí si ju prečíta.
A samozrejme záleží aj na tom, v akom citovom rozpoložní si ju prečítajú..
Je to ako fotografia, keď každý v nej vidí niečo iné..

Silviah povedal(a)...

mia, je to tak.